تولید کنندگان

کارخانه شیشه

تولید کنندگان شیشه ساختمانی

تولید کنندگان شیشه ساختمانی

در همه ساختمان ها از شیشه به عنوان یک متریال مهم استفاده می شود  گاهی اوقات این محصول برای تامین نور استفاده می شود و گاهی اوقات در نمای ساختمان به کار می روند. انواع شیشه ها خصوصیاتی دارند که در هیچ متریال دیگری یافت نمی شود. لذا در برخی موارد وجود یک نوع شیشه با ویژگی های منحصر به فرد بسیار مهم خواهد بود. پنجره، دیوار، سقف و نمای ساختمان، بخش هایی هستند که در ساخت آن ها از شیشه استفاده می شود. مقاومت و شکل ظاهری شیشه ها متفاوت است و بسته به نوع کاربرد آن ها تفاوت هایی دارد. در این اینجا پیرامون تولید کنندگان شیشه های ساختمانی صحبت خواهیم کرد و با بزرگترین تولیدکنندگان این محصول آشنا می شویم.

بزرگترین کارخانه شیشه در ایران

بزرگترین کارخانه شیشه در ایران

شیشه ها انواع متنوعی دارند چرا که در ساختمان سازی انواع این متریال مورد استفاده قرار می گیرد. کشور ایران یکی از پیشرفته ترین کشورهای خاورمیانه است که در عرصه صنعتی عملکرد بسیار خوبی دارد. در حوزه شیشه سازی نیز ایران خوش درخشیده و کارخانه های موفقی را راه اندازی کرده است که به تامین نیازی های داخلی پرداخته و در زمینه صادرات انواع شیشه نیز فعال هستند. جام در واقع واحدی برای فروش شیشه است و به شیشه هایی مانند سکوریت، لمینت، دوجداره، رفلکس، فلوت، شیت و... اطلاق می شود. شیشه های جام مصارف متعددی دارند و جز پرفروش ترین مصالح به حساب می آیند. برخی از شرکت های تولید کننده این محصول عبارتند از:

  • شرکت فلوت کاوه

یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شیشه در ایران شرکت فلوت کاوه است. فلوت کاوه در سال 1379 تاسیس شده است و در تمام این سال ها با کادر متخصص و پیشرفته در فضایی مجهز به جدیدترین ابزار شیشه سازی فعالیت کرده است. از جمله محصولاتی که در کارخانه تولید می شود شامل شیشه رفلکس، سندبلاست، دوجداره، کنترل کننده انرژی، مشجر و ... است.

  • شرکت کاویان فلوت

این شرکت در مشهد فعالیت داشته و جز برترین تولید کنندگان شیشه های آینه، فلوت و رفلکس به حساب می آید. دستگاه هایی که در این کارخانه به کار می روند از نوع پیشرفته بوده که سبب افزایش کیفیت محصولات شرکت شده اند.

  • شرکت آسا فلوت

یکی از برتری های شرکت آسا فلوت وجود دستگاه های سنجش و تست محصولات است که مرغوبیت مصالح تولیدی در این شرکت را افزایش می دهد. این سیستم های هوشمند با داشتن آخرین تکنولوژی روز دنیا می توانند عیوب شیشه ها را تشخیص داده و روند ساخت را استاندارد کنند.

  • ساوه جام

عمده محصولات تولیدی در شرکت ساوه جام شیشه های مشجر است. خط تولیدهای این کارخانه می توانند روزانه حداکثر 250 تن شیشه در ضخامت 1 تا 8 میلی متر تولید کنند. این نوع شیشه ها در فرایند کشش افقی می شوند و به دست مشتریان می رسند.

  • شرکت تابان

تابان زیر مجموعه گروه صنعتی کاوه بوده و شیشه های مشجر و مات جز محصولات آن هستند. تولید این نوع شیشه ها در شرکت تابان در ظرفیت بالایی انجام می گیرد و این محصولات از کیفیت و مرغوبیت زیادی برخوردار هستند. کادر مجرب و دستگاه های به روز شده این تولیدکنندگان سبب شده شرکت های نام برده در میان رقبا سرآمد باشند.

خط تولید شیشه ساختمانی

خط تولید شیشه ساختمانی

خط تولید شیشه های ساختمانی پیش از راه اندازی نیازمند تجربه زیاد و سرمایه اولیه نسبتا بالایی است. تقریبا تمام مراحل ساخت شیشه به دستگاه های عظیم و پیشرفته نیاز دارد که ممکن است برخی از آن ها وارداتی بوده و نیازمند هزینه بیشتری باشند. علاوه بر آن تجهیزات دانش و تجربه ساخت شیشه جز مهمترین عوامل رسیدن به موفقیت بیشتر در این مسیر است. لوازم اولیه مورد نیاز در شیشه سازی شامل آهک، ماسه، سیلیس، کربنات سدیم و... است که بعضی از آن ها برای قابل استفاده شدن نیازمند طی کردن مراحلی هستند.

در خط تولید شیشه ساختمانی از چندین نوع کوره برای حرارت به مواد اولیه استفاده می شود. میزان حرارتی که در هر مرحله به انواع شیشه وارد می شود متفاوت است و این امر در مقاومت و سایر خواص شیشه ها تاثیرگذار است. برای مثال شیشه های معمولی در حرارت دیدن نسبت به شیشه سکوریت متفاوت هستند. تفاوت این دو نوع شیشه در مقاومت و ایمنی آن هاست که شیشه سکوریت به مراتب پایداری بیشتری از شیشه های معمولی دارد. تمامی این مراحل پیشرفته و حساس باید در کارخانه های مجهز انجام گیرد. چندین کارخانه در کشور ایران وجود دارند که شیشه های ساختمانی با کیفیت بالا و استانداردهای جهانی تولید و به کشورهای دیگر صادر می کنند.

از جمله مهم ترین آن ها کارخانه شیشه قزوین، شیشه آذر تبریز، اردکان یزد و فلوت کاوه است که از آن ها به عنوان شرکت های مادر در این حوزه یاد می کنند. سابقه طولانی فعالیت این کارخانه ها و افزایش تجربه کاری در این زمینه سبب شده که علاوه بر بی نیاز شدن کشور ایران از واردات شیشه ساختمانی، به عنوان یکی از بزرگترین صادر کننده شیشه در خاورمیانه نیز شناخته شود.

کارخانه شیشه 

شیشه ساختمانی

تولید کننده شیشه

 

 

سوالات تولید کننده شیشه

بهترین تولید کننده ایرانی شیشه ساختمانی در سال 1403 کدام کارخانه است؟

در صنعت شیشه ساختمانی ایران، تعدادی کارخانه و تولیدکننده معتبر و فعال وجود دارند.که این امر می‌تواند بستگی به عوامل مختلفی مانند کیفیت محصولات، تنوع محصولات، تکنولوژی و نوآوری، قدرت تولید، شهرت و سابقه کاری، رضایت مشتریان و سایر عوامل داشته باشد.
به عنوان راهنمایی، برخی از شرکت‌های برتر شیشه ساختمانی در ایران عبارتند از:
ارکا جام کاوه
شیشه رازی
پارسی جام
شیشه شینا
ماندگار
نگین شرق
نیکران
و....

کارخانه تولید شیشه ساختمانی شامل چه قسمت هایی می باشد؟

کارخانه تولید شیشه ساختمانی عموماً شامل چندین قسمت است که هر قسمت نقش مشخصی در فرآیند تولید شیشه ایفا می‌کند. قسمت‌های اصلی کارخانه تولید شیشه ساختمانی عبارتند از:
بخش ذوب شیشه: این بخش شامل اجزای مربوط به ذوب و آماده‌سازی مواد اولیه شیشه می‌شود. این شامل اجزایی مانند کوره‌های ذوب، باتری‌ها و سیستم‌های تغذیه شیشه است.
بخش تولید شیشه: در این قسمت، مواد اولیه ذوب شده به شکل شیشه‌های صاف و مذاب تبدیل می‌شوند. این بخش شامل دستگاه‌های ریخته‌گری شیشه، واحدهای کنترل کیفیت و دستگاه‌های سرد کننده می‌باشد.
بخش برش و شکل دهی: در این قسمت، شیشه‌های تولید شده برش داده می‌شوند و به ابعاد و اشکال مورد نیاز برای استفاده در ساختمان‌ها شکل داده می‌شوند. این شامل دستگاه‌های برش شیشه، ماشین‌های شکل دهی و دستگاه‌های تراش و تمیز کننده می‌باشد.
بخش پردازش سطح: در این بخش، سطح شیشه‌ها پردازش می‌شود تا ویژگی‌های خاصی مانند شفافیت، مقاومت در برابر خش، عایق‌بری و غیره را به آنها اضافه کند. این شامل روش‌های مختلف مانند روش‌های روکش‌دهی، مات‌کردن، لمینیت کردن و غیره است.
بخش کنترل کیفیت: این قسمت مسئول بررسی و ارزیابی کیفیت شیشه‌های تولید شده است. آزمایش‌های مختلفی بر روی شیشه‌ها انجام می‌شود تا از استانداردهای کیفیتی تعیین شده پیروی شود.
بخش بسته بندی و حمل و نقل: در این قسمت، شیشه‌های تولید شده بسته بندی شده و برای حمل و نقل آماده می‌شوند. این شامل اجزای مانند بسته بندی محافظ، برچسب‌گذاری و تجهیزات حمل و نقل می‌باشد.
هر کارخانه تولید شیشه ساختمانی ممکن است سازماندهی و تجهیزات خاص خود را داشته باشد، اما این قسمت‌ها عموماً در بیشتر کارخانه‌های تولید شیشه ساختمانی وجود دارند.